Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Przedszkole w Widzowie

Propozycja zajęc dla grupy młodszej 13.05.2020

Utworzono dnia 12.05.2020

Witam dzieci i rodziców grupy młodszej w środku tygodnia, czyli..

Coś ze "środka" ma dzień ten

zaraz po nim idzie czwartek.

(środa)

Dzisiaj zapraszam Was na zwiedzanie Warszawy - naszej stolicy.

Wysłuchajcie legendy o Syrence Warszawskiej według  A. Oppmana .

Rozmawiali z sobą dwaj rybacy znad Wisły w owych zamierzchłych czasach, gdy na miejscu dzisiejszej Warszawy leżała niewielka rybacka osada, otoczona gęstymi lasami.

– A widzieliście ją, tę Syrenę, Szymonie?

– Widzieć nie widziałem, Mateuszu, ale słyszałem, jak śpiewa.

– Jak tylko słoneczko ma się ku zachodowi i czerwienią pomaluje Wisełkę, zaraz jej piosenka się rozlega.

– Warto by ją wypatrzeć, zobaczyć.

– Jeśli nas ujrzy – umknie i skryje się w wodzie.

– Najlepiej zapytać o to ojca Barnabę, pustelnika. To człowiek mądry i pobożny; on powie i nauczy, co czynić nam należy.

 Udali się do pustelnika Barnaby i opowiedzieli mu o Syrenich śpiewach, które słyszą wieczorami. Ojciec Barnaba zadumał się na długą chwilę, a obaj rybacy czekali w skupieniu, aż namyśli się, co poradzić.

– Więc trzeba tak zrobić: w pełnię miesiąca wybierzemy się we trzech do źródełka; na ubrania przyczepimy gałęzi świeżo zerwanych, żeby Syrena człowieka nie poczuła, bo się nie pokaże; zaczaimy się przy samym źródle, a gdy wyjdzie i śpiewać zacznie, wtedy zarzucimy na nią sznur, zwiążemy i miłościwemu księciu na Czersku zawieziemy w darze. Niech ją na zamku trzyma i niech mu wyśpiewuje.

 Była piękna, pogodna noc. Ale w lesie nie wszyscy spali. Zza brzóz i wierzb stojących nad potokiem widać było trzy skulone postacie. Przycupnęły one wśród krzaków gęstych i patrzyły w wodę potoku, mieniącą się srebrzyście od blasków księżyca. Byli to dwaj rybacy, Szymon i Mateusz, i pustelnik, ojciec Barnaba.

Nagle z wody wynurzyła się przecudna postać. Miała długie kruczoczarne włosy, szafirowe oczy. Przyglądającym się jej rybakom aż serca zamarły ze wzruszenia.

Syrena chwilę trwała w milczeniu, zapatrzona w niebo i w gwiazdy – i oto w ciszy tej czarownej nocy zadźwięczał piękny śpiew. Wtem z krzaków, cicho, bez szelestu, wyskoczyły owe trzy postacie i rzuciły się na Syrenę. Rybacy z ojcem Barnabą skrępowali i wyciągnęli Syrenę z wody.

Szamotała się nieszczęsna, ludzkim głosem ich prosiła o uwolnienie. Głos ten wzruszyć ich nie mógł, gdyż, wedle rady ojca Barnaby, uszy mieli woskiem szczelnie zatkane.

– Zamkniemy Syrenę w oborze, a pilnować jej będzie pastuszek Staszek. Skoro świt zawieziemy ją do księcia.

Staszek został sam na sam z Syreną, siadł naprzeciwko i tak, jak mu rozkazali, patrzył w nią bacznie i oczu z niej nie spuszczał. Nagle Syrena spojrzała na Staszka swymi czarodziejskimi oczami i zaśpiewała. Staszek był na wpół przytomny. Jak żyje, nie słyszał nic podobnego. Śpiew Syreny grał na jego sercu tak, jak gra wiosna na sercu każdego człowieka.

 A Syrena nagle spojrzała wprost w oczy Staszka i rzekła:

 – Rozwiąż mnie!

Nie zawahał się ani na chwilę.

– Otwórz wrota i chodź za mną.

Usłuchał. Otworzył wrota i czekał, co się stanie.

Nie czekał długo. Syrena uniosła się ze słomy, na której leżała, i skacząc na swoim rybim ogonie, przeszła przez wrota i skierowała się w stronę Wisły. Szła i śpiewała. A Staszek, jak urzeczony, szedł za nią, szedł za nią, bez woli, bez myśli.

 A gdy już była tuż-tuż nad brzegiem Wisły, odwróciła się, spojrzała ku wiosce i zawołała na głos cały:

– Śpiewałam wam, ludzie prości, ludzie serca cichego i dobrego, ale na rozkaz śpiewać nie chcę i nie będę. Wolę skryć się na wieki w falach wiślanych, wolę zniknąć sprzed waszych oczu i tylko szumem rzeki do was przemawiać. A gdy przyjdą czasy ciężkie i twarde, czasy, o których nie śni się ani wam, ani dzieciom i wnukom dzieci waszych śnić się jeszcze nie będzie, wtedy, w lata krzywdy i klęski, szum fal wiślanych śpiewać będzie potomkom waszym o nadziei, o sile, o zwycięstwie.

Tymczasem pędem od wioski lecą ku brzegowi obaj rybacy i pustelnik stary i krzyczą:

– Nie puszczaj!

 A Syrena, chlup, do wody, a za nią w te pędy Staszek. I zniknął.

Minęły lata i wieki. Na miejscu wioski powstało bogate i warowne miasto. A miasto to, później stolica, na pamiątkę dziwnej przygody z Syreną, wzięło ją za godło swoje, i godło to po dzień dzisiejszy widnieje na ratuszu Warszawy.

Odpowiedzcie na pytania:

  1.  Jak wyglądała Syrenka?
  2.  Dlaczego rybacy chcieli ją schwytać?
  3. Kto uwolnił Syrenkę?
  4. Co obiecała Syrenka warszawiakom?

Zabawa ruchowa - Droga do stolicy.

Układamy wąską ścieżkę ze sznurka, bibułki. Dzieci naśladują pojazdy np. auto, pociąg, samolot i poruszają się po wyznaczonej ścieżce. Gdy dotrą na koniec ścieżki - Warszawa - spacerują i oglądają miasto.

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W WARSZAWIE

  1. Stare Miasto - to najstarsza część stolicy. Znajdują się tu stare i kolorowe kamienice.  

     
  2. Łazienki Królewskie - to bardzo duży park. Można tutaj zobaczyć piękne budowle np. Pałac na Wyspie i spacerować ścieżkami wśród drzew i kwiatów. 
     

     
  3. Stadion Narodowy - został zbudowany niedawno na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Znajduje się nad Wisłą. Krzesełka na stadionie mają kolor biało - czerwony.


 

Jeśli chcecie obejrzeć wiecej to zapraszam na stronę z linku: https://www.istockphoto.com/pl/obrazy/warszawa?mediatype=photography&phrase=warszawa&sort=mostpopular

Herbem Warszawy jest Syrena - postać kobiety z długim rybim ogonem, która w swojej prawej ręce trzyma miecz, a w lewej tarczę. 

 

Możecie wykonać samodzielnie dowolną techniką plastyczną herb Warszawy drukując jego szablon ze strony Kolorowanki-do-druki.pl. 

LINK DO SZABLONU: https://miastodzieci.pl/kolorowanki/herb-warszawy/

4-latki mogą wykonać zadnia z Karty Pracy cz.2 str. 46

Wczoraj tj. 12 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Wszystkim paniom pięlęgniarkom składamy życzenia - zdrowia, wytrwałości i spokoju. Jesteśmy wdzięczni za Waszą pracę.

M. Czajka

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 332

W poprzednim tygodniu: 177

W tym miesiącu: 610

W poprzednim miesiącu: 418

Wszystkich: 28172