Propozycja zajęć dla 5,6-latków 02.04.2020

Utworzono dnia 02.04.2020

Witajcie dzieciaki! Dziś proponuję Wam kilka zagadnień o ptakach, które już powróciły do nas na wiosnę.

1. „Powroty ptaków” – drodzy rodzice pokażcie dzieciom mapę świata lub globus i wskażcie  na nich Polskę i Afrykę. Wskażcie, skąd przylatują na wiosnę: bociany, kukułki, skowronki, dzikie gęsi i jaskółki (z Afryki, Ameryki Południowej i Azji). Zaznaczcie na mapie świata trasy przylotu ptaków.
  2. Zabawa logorytmiczna - (powtórz szybko - wolno, cicho - głośno, z podziałem na sylaby)
    „Kap, kap deszczyk mały kapie, bocian zaraz żabę złapie”. Teraz zamień się w żabkę, dorośli będą boćkiem. Nie daj się złapać!
  3. „Zapamiętaj i narysuj” – zabawa kształcąca wyobraźnię.
    Dziecko siedzi w parze z dorosłym jedno za drugim. Dorosły rysuje na plecach dziecka , np.  boćka, domek , kwiatek, słońce, itp.
     Zadaniem dziecka jest narysowanie takiego samego obrazka na swojej kartce. Potem następuje zmiana ról.
  4. A może kochani nauczycie się wierszyka pt. „Nadchodzi wiosna" –  Anny Surowiec.

„Nadchodzi wiosna

zielona, radosna,

do życia budzi

przyrodę i ludzi.

Drzewa okrywa

pąkami kwiatów,

w oddali słychać

wesoły śpiew ptaków.

Słońcem maluje

tęczę na niebie,

by świat rozjaśnić

właśnie dla ciebie”.

1. Pobawmy się dzisiaj z literką „w,W”.

- pisz literę „w „ palcem w powietrzu, na blacie stolika, mamie na plecach

- spróbujcie ułożyć literę „w,W z koralików, guzików, sznurówki, wstążki

7. Praca plastyczna – „Wesoła wilga”

• Przygotujcie : kartę pracy, klej, nożyczki, kredki ( karta nr.18)
  • Wytnijcie z karty pracy rysunek wilgi,
  • pokolorujcie rysunek kredkami w odpowiednich kolorach. Jako wzór może posłużyć Wam fotografia wilgi lub wcześniejsza historyjka obrazkowa.
  • Natnijcie rysunek w zaznaczonych miejscach i złóżcie według instrukcji, następnie sklejcie głowę ptaka i gotowe.
  • Uporządkujcie miejsce pracy.

8.„Gdzie jest wilga?”– zabawa matematyczna -  ćwiczenie orientacji w przestrzeni.
Wytnijcie narysowaną  przez siebie wilgę i  układaj ją zgodnie z instrukcją dorosłego:

Zamień guziki w żabki (10 guzików) –utrwalenie liczenia.  Wykonuj zadania według instrukcji, np :

- policz wszystkie żabki;

- podziel żabki na 2 równe zbiory układając je z prawej i lewej strony dywanika.

- policz ile żabek jest w każdym zbiorze i 6 odłóż na bok

-połóż talerzyk - staw - licz żabki, które do niego wskakują i uciekają według pomysłu dorosłego.

Miłej zabawy