Propozycja zajęć 5,6-latków 21.05.2020

Utworzono dnia 20.05.2020

Witam „Słoneczka” Witam Rodziców

Temat na dziś: Wokół mamy i taty.

1. „Mama – czarodziejka” – zabawa ruchowa.

Mama bierze do ręki słomkę – różdżkę i zapowiada, że jest mamą, która umie czarować. Dzieci poruszają się po sali w dowolnym rytmie. Na przerwę w muzyce i hasło: W koty zmieńcie się! (psy, kury, kaczątka, lwy, i inne zwierzęta) dzieci naśladują wskazane przez mamę postacie.

1. Rozwiązanie zagadki o konwalii.

Dobrze ją znamy z prześlicznej woni,

kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni (konwalia).

1. Jeżeli kiedyś będziecie na spacerze i spotkajcie konwalię przyjrzyjcie się jej z bliska i powąchajcie.

Rozmowa na temat konwalii.

Rodzic pyta:

− Jak wygląda roślina?

− Ile dzwonków jest na jednej łodyżce?

− Gdzie rosną konwalie?

− Czy można je zrywać?

Konwalia majowa jest rośliną leczniczą i ozdobną, nie jest już rośliną chronioną. Występuje często w lasach niemal całej Polski, ale można ją również hodować. Jej głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie.

1. „Kuchenna muzyka” – zabawy muzyczno-ruchowe.

– W pokoju, w różnych miejscach na dywanie, porozkładajcie łyżki – drewniane, aluminiowe, metalowe (po 2 łyżki leżące razem). Poruszajcie się w ciszy po pokoju pomiędzy łyżkami w dowolny sposób. Gdy pojawi się określony temat rytmiczny wymyślony i ustalony wcześniej z Rodzicem podejdźcie do najbliżej leżących łyżek i powtórzcie rytm- wygrajcie na łyżkach.

– Weźcie do rąk po dwie łyżki. Jako pierwszy wymyśli i zagra na łyżkach swój własny rytm Rodzic. Wy słuchacie a następnie staracie się go powtórzyć. Następnie to Wy wymyślacie rytm a Rodzic go powtarza.

– Poruszajcie się po pokoju w rytmie 4/4 (marsz) wygrywanym przez Rodzica na łyżkach. Rodzic głośnym dźwiękiem zaznacza pierwszą część każdego taktu. Za pomocą łyżek spróbujcie zaakcentować każdą mocną część taktu (każde raz), uderzając nimi o siebie.

1. Rozmowa na temat słowa serce.

Wycięty z czerwonego kartonu kształt ludzkiego serca.

Rodzic pokazuje dziecku serduszko wycięte z czerwonego kartonu i pyta:

Z czym kojarzy się Ci ten kształt?

Czym jest serce?

Serce jest mięśniem wielkości pięści. Jego szersza część skierowana jest ku górze, węższa ku dołowi. Dzięki sercu w naszym ciele może krążyć krew.

Do czego ludziom potrzebne jest serce?

Czy tylko ludzie mają serca?

Czy znacie jakieś przysłowia o sercu?

Np.:

Co w sercu to na języku.

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

1. „Korona dla mamy”- praca plastyczna.

Zapraszam Cię do zrobienia korony dla swojej mamusi. Czego potrzebujesz? dwie kartki papieru formatu A4 lub kartka papieru formatu A3, nożyczki, kredki, farby, kolorowe papiery i klej, elementy do ozdabiania, zszywacz. Korona krok po kroku: Jeżeli masz kartki formatu A4 sklej je wzdłuż krótszego boku. Narysuj na kartce wzór korony( poproś o pomoc Rodzica). Wytnij z pomocą Rodzica. Koronę możesz ozdobić w dowolny sposób: Narysować klejnoty kredkami; Namalować wzory farbami; Jeżeli masz kolorowe papiery możesz wyciąć klejnoty i je przykleić; Jeżeli masz cekiny, koraliki, naklejki możesz ich użyć; Teraz tylko sklej lub zszyj koronę. Włóżmamusi na głowę. I gotowe!

Miłej zabawy

Marzena Włodarczyk